DERSU UZALA (1975)

Merhabalar. Bu bizlerin ilk yazısı umarım beğenirsiniz.

Doğanın diliyle konuşan bir Şaman, itimat edilir bir dost. İnsana dost… hiç görmediği ve belki de hiç görmeyeceği insanlara bile,Hayvana dost… kendisini takip eden (ve mübarek saydığı) kaplana.

 Ve bütün tabiatya. Dersu’yu çevreleyen görkemli bir tabiatdır. Kuzey-doğu Asya’da, Rusya-Çin sınırında, Amur nehri akmaktadır. Mançurya ormanları…balta girmemiş ormanlardır…Bu cografyada çok çetin iklim şartları vardır.

Tarihte bazı durumlarda Çin bazı durumlarda Rus kontrolüne giren ama genellikle pek de gidilip görülmeyen bölümdeki yaklaşik 50 etnik takımdan biri de Goldi’lerdi (ya da Nanailer).

Çoğulcu idiler, insana ve hayvana adilce davranırlardı. Dersu Goldidir. Dersu, kırık rusçasıyla kısa kısa konuşur (uzun uzun ama boş konuşanlara ne yazık) :

– Kapiten, Ateş canlı. Ne vakit ki O kizar, ormanlar günlerce ve günlerce yanar. Ne vakit ki Ateş, Su, Rüzgar kızar, ben çok çok korkarım…Ateş, Su, Rüzgar…3 kuvvetli adam.

Dersu’nun (Maxim Munzuk) sevgi ve saygı ile hitap ettiği Kapiten, bölgeyi inceleyip haritasını çıkarmak, ve yeni yerleşim mekanları bulmak üzere bir takım Rus askerinin başinda bölgeye gönderilmiş yüzbaşı Arsenievdir (Yuri Solomin). Arseniev ve Dersu’nun yolları bir gece vakti, o ormanlarda ve ‘konuşan‘ ateşin başında kesişir.

Avucunun içi gibi bildiği bu bölümde oluşturulan topografik çalışmalarda grubun rehberliğini Dersu üstlenir, ve tabiatyla insanın,insanla insanındostluğunun, izleyende derin izler bırakan şarkısı başlar. Araştırmacı, gezgin, kaşif, topograf ve yazar Vladimir Arseniev’in 1923 senesinde yazdığı aynı adlı anı kitabını Akira Kurosawa filme aktarmış.

Kahramanlarımız Kimlerdir?

Kahramanları gerçek insanlar olan, ile ilgili pek konuşulmayan bu film gibi kitap da Türkiye’de pek bilinmiyor. Bence gençlerimizin Jack London’un Romanları yanısıra çok yönlü bir incelemeci ve tabiat aşığı Arseniev’in kitaplarını da okumaya gereksinimi var.Dersu Uzala, ünlü yönetmen Kurosawa’nın onlarca filmi arasında Japonya’da geçmeyen ve Japonca olmayan tek filmidir. Sovyet-Japon ortak yapımıdır.

 Filmin çekimleri 1973 sonbahar, 1973 kış ve 1974 yaz olmak üzere 3 hamlede, Vladivostok’un 200 km kuzeyinde bahsetmiş olduğumuz yazarın ismini taşıyan Arseniev ve Dersu Uzala’nın mezarının olduğu Khabarovsk kasabalarında gerçekleştirilmiştir. Bu film Kurosawa amacıyla bir dönüm noktasıdır, çünkü birkaç sene evvel kariyerinde parasal yönden zor bir devre yaşamış, ilk renkli filmi başarısızlığa uğramış ve yönetmen 1971’de intihara teşebbüs etmiştir.

 Bunun üstüne Japonya’da filmlerine mali destek bulamayan yönetmen amacıyla sürenin sovyet film şirketi Mosfilm, Kurosawa dehasının kaybolup gitmemesi amacıyla yeni bir talih olmuştur.

Bugüne gelince,Dersu’nun memleketi büyük bir ekolojik tehdit altındaRusya’nın (sadece Rusya’nın mı?) önceliği olan ekonomik büyüme ve sözkonusu bölümdeki öz kaynakların ‘değerlendirilmesi’ amacıyla her türlü yol mübah görünüyor.

Rus başkani Vladimir Poutine’nin başlattığı bir proje ile Sibirya ile Japon kısenearını bağlayacak petrol boru hattının terminalleri filmin çekildiği Vladivostok etrafında kurulacak ve bölgenin biricik tabiatsi büyük zarar görecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir