Fahrenheit 451 (1966)

Merhabalar bu yazımızda sizlere eski soğuk savaş döneminden kalma bir film önerisinden bahsedeceğiz. Yazıya geçmeden önce bir önceki yazımızı görmek için tıklayın.

1951 senesinde Ray Bradbury’in yazdığı aynı adlı kitaptan 1966’da Francois Truffaut’un çektiği filmde başrolde Oskar Werner ve iki rolü aniden oynayan Julie Christie var.

Teknolojinin ilerlemesi ve yeni dünya düzeni gereği itfaiye örgütü değişik bir vazife üstlenmiştir: Kitapları bulup yakmak… Daha filmin başında ekranda hiç makale göremezsiniz… Filmle alakalı bulgular sesle iletilir… Televizyon antenlerine kamera odaklayarak… Yazılı her şey yasak olmasından başroldeki itfaiyeci Montag değişmeye başladığı zamanlarda merak edip eline aldığı kitabı heceliyor…

Film İngilizce ve renkli olarak çekilmiş…Truffaut bu isteklere başta karşı çıkmış. Karşı çıkmasını şuna bağladım: Fransızca’da; Özgür İnsan, Kitap İnsan (livre, libre) kelimeleri birbirine çok yakın…Filmde yer alan mühim bir diyalogda bu kelimeler book people, good people olarak biraz da esprisi kaçmış şekilde İngilizce’ye çevrilmiş….Bunun gibi aniden çok tercüme – dil bozukluğu yaşanmıştır sanırım….

Suretler adlı 2009 yapımı filmde bulunduğu gibi, tekrar sahip olunan düzene karşı çıkan insanlar, kent dışında izole edilmiş bir yer kuruyorlar ve kitapları yaşatmak amacıyla kitaba dönüşüyorlar…Herkes bir kitap ezberliyor…İkizlerden biri birinci cilt, öteki ikinci cilt…Şeklinde esprili bir anlatım da var..

Filmdeki Enteresan Noktalar

Filmde bulduğum enteresan noktaları çok detaylara girmeden, başlık olarak iletmek istiyorum:

-İtfaiyeciler Nazi SS’lerine benziyor. Selamlaşmaları, kıyafetleri vb…Hatta bir ara yakılan kitaplar arasında Mein Kampf da görüntüye gelir.

-Okuldaki sahnede, koridor duvarları nasıl bulunduğunu anlamadığım bir şekilde daralıp genişliyor…

-İtafiyecilerin üst kattan, yatakhaneden zemine inmek amacıyla kullandıkları boru aynı vakitte onları yukarıyaya güç harcatmadan çıkarıyor..

-Bu boru bir nevi parmak izi tanıyor olsa lüzum ki, bi ara Montag’a çıkış izni vermiyor.

-İnsanlar televizyonlarla çift yönlü etkileşim amacıyladeler…Televizyonla konuşabiliyorlar…Ama problemli bir etkileşim bu…Yani ne desen aşağı yukarıyaya aynı yanıtı veriyor…

-Film müziği, korku filmi müziğine benziyor.

-Görüntüleri, sahneleri çekildiği senesi gözönüne katarsak geleceği anlatma konusu ile alakalı başarılı…

-Film geleceği anlatsa da, birtakım nesneler geçmişten kalma…Gelecekte insanlar aşırı modernlikten sıkılıp antilara merak salabilirler:)

-Yakılan kitaplar arasında Fransızca kitaplar ağırlıkta, yönetmen kendi kitaplığından getirmiş olmalı. İngilizce, Almanya ve İspanyolca kitaplar var…

-Salvador Dali’nin kitabının yandığı sahnede, bir çırpıda Dali’nin nerdeyse tüm eserlerini gördük…

İzlemesi çok basit olmayan, sabır isteyen bir film olmakla birlikte, Truffaut ve kitaplar amacıyla gömek lazım gelir…

İmdb Bilgilerini Görmek için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir